Connect with us

Website: the-constellation.org

Newsletter EnglishFrench Spanish  

Facebook https://www.facebook.com/pages/The-Constellation/457271687691239  

Twitter @TheConstellati1

Instagramhttps://www.instagram.com/constellationclcp/

Youtube channel: The Constellation SALT-CLCP

Unde am dori să ajungem?-Puterea visurilor(Where do we want to be?-The power of dreams)

Adăugat de Rituu B.Nanda.

„Cînd visăm de unii singuri, nu este nimic altceva decat un vis.Cand visăm împreună cu alţii, începe sa se întrevadă o realitate."

(Am asistat la o şedinţă extraordinară în cadrul căreia a avut loc un discurs cu privire la realizarea unui vis.Vă mulţumesc tuturor membrilor echipei mele care au contribuit la această vizită SALT.)

Un sat mic,plin de praf situat la marginea oraşului Dimapur,în partea de nord-est a Indiei....soarele începuse să apună.Acesta a fost începutul unei vizite cînd echipa noastră de facilitatori s-a întîlnit cu un grup de băieţi tineri şi fete.Noi ne-am adunat toţi într-o sală mică,toţi tinerii ne priveau cu curiozitate deoarece nu înţelegeau cu ce ocazie pe neaşteptate acest grup străin de oameni,în vestimentaţie deosebită au aranjat o întîlnire cu ei.Toţi erau pregătiţi pentru a începe un seminar pe tema HIV/SIDA!

Realizarea unui vis este una dintre activităţile principale ale Procesului Competenţei de Viaţă în Comunitate(CLCP),această activitate am organizat-o în cadrul primului meu seminar CLCP. A fost pentru prima dată cînd am avut ocazia să văd cît de mari eforturi depunea comunitatea pentru a organiza această activitate iar eu aşteptam să văd ce va urma cu sufletul la gură.

Ca de obicei,după o scurtă introducere,echipa noastră ardea de nerăbdare ca tinerii să înceapă să povestească despre visele şi speranţele lor.În sală s-a lăsat o linişte totală.În timp ce eu urmăream cu atenţie cum reflectează tinerii asupra întrebărilor noastre.Se pare că nimeni nu s-a interesat vreodată de visurile lor.Ei păreau să fie foarte surprinşi şi nedumeriţi la întrebarea noastră.În timp ce un coleg din echipa noastră a povestit care este visul nostru,un tînăr timid s-a ridicat sa-şi împărtăşească visul său de a fi reparate drumurile în satul său.Curînd sondajul nostru,convingerea blîndă şi aplauzele Procesului de Competenţă cu privire la protejarea de virusul HIV SIDA(ACP) au încurajat tinerii să povestească despre viziunile lor legate de viitor.Începînd cu visele unor tineri de a deveni doctor,însoţitor de bord,de a se sădi mai mulţi copaci,de a se construi noi spitale,curînd fiecare a îndrăznit să-şi împărtăşească visurile sale.

Pentru prima oară în viaţă,ACP a oferit acestor tineri şansa de a-şi împărtăşi speranţele,dorinţele şi scopul lor în viaţă.Fără visuri, noi vedem lumea doar aşa cum este şi nu ne-am putea imagina cum am putea să o schimbăm.Visurile ne oferă o viziune pentru un viitor mai bun şi speranţa de a ne realiza acest scop.

În timp ce deja mă hotărîsem să plec,pe neaşteptate am simţit o mînă pe umărul meu.Era o tînără(dacă îşi mai amintesc colegii mei de echipă Gaston şi Sanghamitra,era fata care şi-a împărtăşit în cele din urmă visul ei la şedinţa plenară).Cred ca acest moment deosebit n-am să-l uit niciodată.Ea m-a îmbrăţişat şi mi-a mulţumit.”Pentru ce?”,am întrebat.Întîlnirea noastră cu Dvs.a alungat tristeţea din ochii noştri(ne simţim minunat!).Noi am avut ocazia de a împărtăşi visurile noastre,să aflăm care sunt posibilităţile noastre.Noi întotdeauna atrăgeam atenţia doar la părţile noastre negative şi ne gîndeam că niciodată nu am fi în stare să schimbăm lucrurile spre bine.Însă abia acum ne-am dat seama de ce lucruri măreţe suntem în stare să facem.

Mulţi oameni se concentreaza doar asupra părţilor negative.. la defectele lor,punctele slabe pe cînd foarte puţini oameni îşi dau seama şi se concentreză asupra punctelor forte,talentelor,capacităţilor deosebite pe care le deţin,aprecierilor...asupra părţilor lor pozitive.Sunteţi de acord,nu e aşa?Datorită abilităţilor noastre noi ne simţim mai puternici,indiferent de problemele pe care le avem,de situaţiile extrem de dificile pe care trebuie să le depăşim,noi ne construim planul nostru şi depunem toate eforturile pentru a-l realiza.Cel mai important este atunci cînd împărtăşim un vis cu alte persoane,acestea simt nevoia de a ne ajuta pentru ca visul nostru să devină realitate.Noi visăm împreună iar sfaturile de bun augur care le ascultăm de la fiecare ne încurajează şi ne stimuleaza gîndurile şi acţiunile noastre.

Închei cu un frumos citat de Dom Helder Camara:
„Cînd visăm de unii singuri, nu este nimic altceva decat un vis.Cand visăm împreună cu alţii, începe sa se întrevadă o realitate."

(Traducere:Dimov Octavia)

https://sites.google.com/a/communitylifecompetence.org/learning-fro...

Views: 108

Comment

You need to be a member of Community life competence to add comments!

Join Community life competence

© 2023   Created by Rituu B. Nanda.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service